17.4 C
Bilecik
Cumartesi, Ekim 1, 2022

Yabancılardan 1,7 milyar dolarlık alım

- Reklam -
- Reklam -

Yabancı yatırımcılar Borsa İstanbul’da temmuz ayında 504 milyon dolarlık net alım yaparken, yıl başından bu yana gerçekleştirilen net alış 1 milyar 686 milyon dolara yükseldi.

Borsa İstanbul tarafından açıklanan verilere göre yabancı yatırımcılar temmuz ayında 504 milyon dolarlık net alım gerçekleştirdi. Yabancıların, haziran ayındaki 341 milyon dolarlık net satışının ardından temmuz ayında, şubat ayından beri devam eden alış eğilimine döndüğü görüldü. Temmuz ayı alımları ile birlikte yabancılar yıl başından bu yana toplam 1 milyar 686 milyon dolarlık net alım gerçekleştirmiş oldu.

BIST 100 ENDEKSİ YABANCI ALINCA YÜKSELİYOR

BIST 100 endeksi temmuz ayında net alış tarafında olan yabancı yatırımcılardan bulduğu destekle aylık bazda yüzde 4,67 yükseliş kaydetti. 2014 yılında ocak ve haziran aylarında net satış yaban yabancılar diğer 5 ayda net alış gerçekleştirdi. BIST 100 endeksi de yabancı işlemlerine paralel olarak aylık bazda ocak ve haziran aylarında düşerken, yabancıların net alım yaptıkları diğer 5 ayda ise yükseliş meydana geldi.

Temmuz ayında net 504 milyon dolarlık alım yapan yabancı yatırımcılar haziran ayında 341 milyon dolarlık satış gerçekleştirmişti. Yabancı yatırımcılar, mayıs ayında 702 milyon dolar, nisan ayında 433 milyon dolar, mart ayında 680 milyon dolar ve şubat ayında ise 205 milyon dolarlık net alış gerçekleştirirken yılın ilk ayında ise 497 milyon dolar tutarında net satış yapmıştı.

Yabancıların alım tarafında oldukları beş ayda genellikle alışlarının banka hisselerinde yoğunlaştığı görülürken, temmuz ayında en fazla alım yaptıkları hisseler sırasıyla Akbank, Garanti Bankası, Net Holding, Ereğli Demir Çelik ve Halkbank olurken, en fazla satış yaptıkları hisseler ise Pegasus, Tekfen Holding, Tofaş Oto Fabrikaları, Enka İnşaat ve Asya Katılım Bankası oldu.

kaynak:trthaber

- Reklam -

YENİ HABERLER

- Reklam -

Diğer Haberler

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.