YARALI KIZIL GEYİĞE BAŞARILI KURTARMA OPERASYONU - Bilecik Haber Tarafsız Güvenilir Yerel HaberBilecik Haber Tarafsız Güvenilir Yerel Haber

24 Ocak 2022 - 06:52

YARALI KIZIL GEYİĞE BAŞARILI KURTARMA OPERASYONU

YARALI KIZIL GEYİĞE BAŞARILI KURTARMA OPERASYONU
Son Güncelleme :

26 Ocak 2017 - 18:20

Bilecik Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne Bozüyük-Bursa Karayolu üzerinde Bilecik-Bursa il sınırında Kayan Kardeşler Mesire Alanı işletmecisi Maviş Kavlan tarafından mesire yerine yakın ormanlık alanda yaralı bir kızıl geyiğin bulunduğu ihbarı üzerine Bozüyük Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği ekibi ve Bursa Orman ve Su İşleri 2. Bölge Müdürlüğünde görevli Veteriner Hekimler ile beraber olay yerine ulaştı.

Kızıl geyiğin mesire alanı arkasında ormanlık alanda dere içine yakın bir kısımda olması, alanda yoğun kar olması kızıl geyiğe müdahale şansını zorlaştırsa da kır kahvesi işletmecileri ve yardıma gelen vatandaşlar sayesinde geyiğin bulunduğu alana ulaşıldı.

İlk tespitlerde kızıl geyiğin erkek ve 9 yaşında olduğu, ön ayaklarından birinde çıkık olduğu, bu yüzden düştüğü yerde kaldığı tespit edildi. Kızıl geyik önce Veteriner Hekimler tarafından yeterli dozda ilaç kullanılarak uyuşturulmuş daha sonra dere içinden alana gelebilen traktörün römorkunda taşınarak ormanlık alandan çıkartıldı.

Başarılı bir operasyonla kurtarılan kızıl geyik taşınacağı kafese vatandaşlar yardımı ile itina ile yerleştirilerek vakit kaybedilmeden tedavi edilmek üzere Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesine götürüldü.

Kızıl geyik gerekli tetkik ve tedavilerinin tamamlanması sonrasında tabii yaşam ortamına bırakılacak.